Grupa Młodzieżowa BETANIA przy parafii 
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie

HISTORIA GRUPY

Z historii grupy parafialnej:

Ksiądz Grzegorz wprowadził praktykę comiesięcznej Mszy św. dla młodzieży, która początkowo odbywała się w ostatni piątek miesiąca, a później została przeniesiona na pierwszy piątek miesiąca i w tym terminie odbywa się do chwili obecnej. Rozpoczęto też zwyczaj spotkań opłatkowych dla młodzieży, odbywających się bezpośrednio po Pasterce. Kolejną inicjatywą, która przetrwałą do chwili obecnej stało się przygotowywanie przez młodzież inscenizowanej Drogi Krzyżowej na Wielki Piątek. W tym okresie została zapoczątkowana tradycja wyjazdów na coroczne ogólnopolskie spotkania młodych nad jeziorem Lednica. 
Grupa młodzieżowa przy parafii NSPJ formalnie rozpoczęła swoją działalność w roku 1997.

Pierwszym moderatorem grupy był ksiądz Bogusław Pasierb. Spotkania formacyjne odbywały się co piątek, a grupa liczyła około 20 osób. W dni wolne oraz w wakacje organizowane były wyjazdy i oazy m.in. do Żegiestowa i Kamionki. Takie wakacyjne, oazowe wyjazdy zwane były parafiadami, gdyż odchodziły nieco od form oazowych typu Ruch Światło-Życie. Liczyły one dość dużą ilość uczestników, były to osoby nie tylko uczestniczące w spotkaniach formacyjnych naszych grup parafialnych, ale także chętna młodzież z parafii.

Od września 2000 do września 2001 opiekunem grupy był ksiądz Piotr Bodziony. Po oazie w lecie 2000 r., która odbywała się w Męcinie grupa powiększyła się do około 30 osób. Na cotygodniowych spotkaniach omawiano interesujące młodzież zagadnienia życia wiarą na co dzień. Wtedy właśnie powstał pomysł utworzenia miejsca, gdzie młodzież mogłaby spędzać czas na rozmowach w miłej atmosferze, niekoniecznie na spotkaniu formacyjnym. Jednak pomysł doczekał się realizacji dopiero rok później. 

We wrześniu 2001 r. funkcję opiekuna przejął ksiądz Grzegorz Trojan. Kontynuował on praktykę cotygodniowych spotkań formacyjnych, które odbywały się w każdy piątek o 20. Tematyka formacji obejmowała omówienie rozmaitych zagadnień teologicznych z ich odniesieniem do życia i problemów współczesnej młodzieży. Uzupełnieniem formacji z okresu roku szkolnego były wyjazdy w trakcie ferii zimowych i wakacji m.in. Rajbrotu, Dobrociesza i Zakopanego. 

Ksiądz Grzegorz wprowadził praktykę comiesięcznej Mszy św. dla młodzieży, która początkowo odbywała się w ostatni piątek miesiąca, a później została przeniesiona na pierwszy piątek miesiąca i w tym terminie odbywa się do chwili obecnej. Rozpoczęto też zwyczaj spotkań opłatkowych dla młodzieży, odbywających się bezpośrednio po Pasterce. Kolejną inicjatywą, która przetrwałą do chwili obecnej stało się przygotowywanie przez młodzież inscenizowanej Drogi Krzyżowej na Wielki Piątek. W tym okresie została zapoczątkowana tradycja wyjazdów na coroczne ogólnopolskie spotkania młodych nad jeziorem Lednica. 

We wrześniu 2003 r. moderatorem grupy został ksiądz Tomasz Paluch. Spotkania formacyjne poświęcone były szkole modlitwy. Co miesiąc odprawiane były Msze św. dla młodzieży, a wwolnym czasie organizowane były wyjazdy. Na Boże narodzenie 2003 roku grupa teatralna przygotowała przedstawienie "Opowieść wigilijna". 

We wrześniu 2004 r. moderatorem grupy został ksiądz Paweł Skraba. Kontynuował on inicjatywy podjęte przez poprzedników m.in. praktykę cotygodniowych spotkań formacyjnych, comiesięcznej Mszy św. dla młodzieży oraz wyjazdów wakacyjnych. Grupa Teatralna w grudniu 2004 roku wystawiła "Misterium o Bożym Narodzeniu". 

We wrześniu 2005 r. opiekunem grupy został ksiądz Konrad Kupiec. Spotkania formacyjne rozpoczynały się Koronką do Miłosierdzia Bożego i poświęcone były przybliżeniu młodzieży
sylwetek wybranych świętych. Na zakończenie każdego spotkania odbywał się wspólny śpiew. Zorganizowany został również wakacyjny wyjazd do Gabonia. 

Moderatorem grupy do 2011r. był ksiądz Zenon Macko. Przed spotkaniem młodzież miała zwyczaj uczestniczyć we mszy wieczornej o 18:00. Spotkania formacyjne rozpoczynały się Koronką do Miłosierdzia Bożego i i poświęcone były rozważaniom Pisma Świętego i tematom społecznym - odpowiedziom na nurtujące nas pytania. Po zakończonym spotkaniu formacyjnym odbywał się wspólny śpiew. Pod opieką ks. Zenona co roku w Wielki Piątek przygotowywane były Misteria Drogi Krzyżowej.
W pierwszy piątek miesiąca o 20 odbywały się Msze Święte prowadzone przez młodzież, a w okresie Wielkiego Postu - Drogi Krzyżowe w każdy piątek miesiąca. Zorganizowane były również wspólne wyjazdy i ogniska.

We wrześniu 2011r. moderatorem grupy został ks. Adam Bezak. Wszystkie tradycje wprowadzone przez poprzedników zostały utrzymane: Koronka do Miłosierdzia Bożego na rozpoczęcie spotkania, Msza Święta w I piątek miesiąca i wiele innych. Podczas spotkań były podejmowane nurtujące nas tematy. Corocznie przygotowywaliśmy Jasełka Bożonarodzeniowe oraz Misteria Męki Pańskiej. Okazjonalnie organizowaliśmy też Dzień Papieski, czy Zaduszki Niepodległościowe. W ramach relaksu i odpoczynku po zasłużonej pracy organizowane były różne wyjazdy: na Ukrainę, do Bukowiny Tatrzańskiej, na Święty Krzyż, a także coroczne wakacyjne wyjazdy nad morze: do Kołobrzegu, Rowów i Władysławowa

Od września 2015r. opiekunem grupy był ks. Tomasz Kozioł. Współpraca choć krótka przyniosła swoje owoce. Najważniejszym z nich było zorganizowanie w naszej parafii Tygodnia Misyjnego podczas Światowych Dni Młodzieży 2016. Dzięki dobremu zaangażowaniu całej grupie udało nam się zorganizować ciekawy i pełen atrakcji tydzień młodym pielgrzymom z Niemiec. Oprócz tego ważnym elementem były inscenizowane Drogi Krzyżowe w każdy piątek, których punktem kulminacyjnym było Misterium Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

Obecnym moderatorem Betanii (od września 2016r.) jest ks. Szczepan Depowski.


Obecny opiekun Grupy Młodzieżowej BETANIA

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW